Jak sdílet mobilní internet v počítačové síti

Tento článek je spíše věnován těm, kteří bydlí v končinách bez možnosti pevné linky či Wifi poskytovatelů. Pokud přesto chtějí mít internet, tak jedinou volbu je pro ně mobilní internet od mobilních poskytovatelů. Jenže jak to udělat když máme v domácnosti více počítačů a samozřejmě chceme aby internet chodil samozřejmě na všech PC? To vám ukážeme v tomto článku.

Nejdřív si ale vysvětlíme základní pojmy.

Co je to mobilní internet?
Mobilní internet je služba, kterou u nás poskytují všichny tři hlavní tuzemské telefoní společnosti. Funguje to tak, že si zvolíte nějaký tarif, či předplacenou službu na X měsíců a oni vám za to dají takovou krabičkou (nebo věc připomínající flash disk), která se běžně připojuje přes USB do vašeho PC.

Mobilní internet už mám, co potřebuji dál?
Na obyčejné vytvoření počítačové sítě vám běžně stačí obyčejný SWITCH. My ale potřebujeme jít dál a potřebujeme spojit internetovou síť z mobilního internet s vaší domácí síťi a na to je potřeba aktivní prvek zvaný ROUTER. Router má mnohonásobně víc výhod než klasický SWITCH, který jakožto aktivní prvek v síti slouží spíše jako rozdvojka pro vaše elektrické spotřebiče (příklad). Jelikož mobilní internety využívají pro spojení s PC USB, tak potřebujeme ROUTER, který umí USB porty. Tím ROUTERem je Asus WL-500gP V2, který právě na sobě má dva USB porty.

Jak to vše spojím dohromady?
Samotný ROUTER Asus WL-500gP V2, v základu ale neumí připojení mobilních internetů, tudíž je potřeba přehrátí oficiálního firmware za firmware třetí strany, kter je upraven tak, aby byl schopen přes USB porty tlačit internet.

Kde ten firmware najdu?
Firmware najdete na stránkách http://koppel.cz/ konkrétněji zde: http://koppel.cz/cdmawifi/download/ kde klikněte na poslední stabilní verzi a vyberte si firmware dle vašeho typu routeru. My jsme si zakoupili router Asus WL-500gP V2, tudíž budeme stahovat firmware s názvem WL500gpV2-1.9.2.7-10-USB-1.71.trx (v době psaní článku byla poslední stabilní verze 1.71).

Jak nahraju do routeru upravený firmware?
Router připojíte k PC pomocí síťového kabelu a počkáte až vám pomocí DHCP přídělí adresu. Poté otevřete internetový prohlížeč a zadáte do něj 192.168.1.1 což je přístup do administračního prostředí routeru (uživatelské jméno a heslo je admin). Po načtení administračního prostředí klikněte (dle obrázku) vedle textu Firmware Version (na obrázku vyznačeno červeným obdelníkem, název se může lišit dle jazykových mutací) na verzi firmware (na obrázku vyznačeno žlutým obdelníkem).

Administrační prostředí routeru Asus WL-500gP V2.

Poté budete přesměrováni na obrazovku s nahrátím nového firmware. Zvolte tedy procházet (na obrázku vyznačeno červeně) a vyerte ze svého PC upravený firmware, který jsem si předtím stáhli (pro nás by to měl být soubor s názvem WL500gpV2-1.9.2.7-10-USB-1.71.trx). Pak už stačí jen kliknout na talčítkou UPLOAD (na obrázku vyznačeno žlutě) a počkat až se nový firmware nahraje.

Možnost nahární nového firmware do routeru Asus WL-500gP V2

Nový firmware je nahraný, co mám ale dělat dál?
Znovu se připojíme do administračního prostředí routeru Asus WL-500gP V2 přes ip adresu 192.168.1.1 ve vašem internetovém prohlížeči a zadáme přihlašovací údaje (opět jsou to admin). Dole v menu po levé straně klikneme na položku USB Connection kde si ověříme, že je zaškrtnutá volba Yes u položky Enable automatic dial on boot a nezapomeňte kliknout na Aply. Tato volba znamená to, že například po výpadku elektřiny a opětovném obnovení elektřiny, dá router pokyn mobilnímu internetu se automaticky „vytočit“. Lajcky řečeno, když vypnete router, tak po zapnutí opět naběhne internet.

Koppel firmware Asus WL-500gP V2

Poté ve stejném menu už jen klikněte na položku CDMA Config, kde do okýnka Username zadáte vaše uživatelské jméno a do Password vaše heslo k připojení. Tyto údaje běžně dostanete s koupí vašeho mobilního internetu. Do posledního políčka není potřeba nic zadávat, respektive, nikdy jsem tam nic nezadával. Až vše vyplníte, tak už jen klikněte na Aply a poté na Finish. Počkejte až se router zrestartuje a to je vše.

Koppel firmware Asus WL-500gP V2

Napsat komentář