Výměna základní desky bez reinstalace Windows

Chcete si vylepšit svůj počítač a koupit si novou základní desku, procesor, paměti apod. ale při pomyšlení na přeinstalování vašich Windows pomalu ale jistě padáte do bez vědomí? Tak právě pro vás jsem udělal tento návod. Už jsem postupoval takto mnohokrát a výsledek byl vždy se stoprocentní úspěšností. Nemusíte tak dávat PC do odborných počítačových servisů a ušetříte nějakou tu korunu. Obtížnosti se také nemusíte bát, stačí být normální uživatel PC co zvládne klikat myší.

První co musíte udělat je ještě jednou naposledy zapnout váš případně sk

omírající počítač a nechat naběhnout Windows (podmínkou jsou aspoň trochu funkční Windows bez nich to nepůjde).

Pokud na ploše máte ikonku Tento počítač, tak na ní klikněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Vlastnosti. V novém otevřeném okně Vlastnosti systému klikněte na kartu s názvem Hardware a zde klikněte na tlačítko Správce zařízení. V okně Správce zařízení si rozklikněte skupinu Řadiče a klikněte pravým tlačítkem na možnost Primární kanál IDE. Poté z vyvolané nabídky vyberte možnost Aktualizovat ovladač…

Výměna základní desky

Vyskočí na vás nové okno Průvodce aktualizací hardwaru. Zde ze tří možných voleb zvolte volbu Ne, nyní ne a klikněte na tlačítko Další.

V dalším okně již vidíme pro jakou část hardware budete upravovat / aktualizovat ovladač. V našem případě se jedná o výše zmíněný Primární kanál IDE. Tentokrát z možných voleb vyberte volbu Instalovat ze seznamu či daného umístění (pro zkušené uživatele) a pokračujeme kliknutím na tlačítko Další.

V následujícím okně vyberte možnost Nevyhledávat, zvolím ovladač k instalaci a opět klikneme na tlačítko Další.

V dalším okně již máme seznam ovladačů, kterými můžeme původní ovladač nahradit. Překontrolujte si, zda máte zaškrtnutu volbu Zobrazit kompatibilní hardware (v tomto případě nedoporučuji vybírat nic jiného než pouze kompatibilní hardware) a kliknutím vyberte Standardní řadič disku IDE/ESDI. Opět pokračujeme dál kliknutím na tlačítko Další.

A hotovo! Nyní již jen klikneme na tlačítko Dokončit. Tuto změnu je nutné provést u všech podobných kanálů / řadičů jako je například Sekundáraní kanál IDE apod. Postup je naprosto totožný jako v prováděných úkonech výše.

Kromě všemožných kanálů je potřeba změnit i řadič úložiště opět na výchozí / standardní. V posledním obrázku je vidět na co ho máte změnit.

A to je už úplně vše. Počítač už nerestartuje, pouze dejte vypnout systém. Změny co byste udělali by se dali do původního stavu. Po těchto změnách tedy systém vypněte, vyměňte základní desku, procesor apod. a až poté systém znovu poprvé nastartujte.

Je dost možné, že budete mít jiné názvy řadičů, kanálů atd. Pokud ano, tak nezoufejte! Postup je stejný jako v tomto návodu, prostě tam jsou jen jiné názvy. Vždy volte standardní nebo univerzální typy ovladačů.

Postřehy:

 • Po prvním naběhnutí systému Windows s vyměněnou základní deskou se může stát, že PC jakoby nebude reagovat. Nebojte se! Windows právě dostal šok z toho, co se vlastně stalo a na pozadí si instaluje nový hardware. Poté vás vyzve k dodatečné instalaci ovladačů, které sám nedokázal nainstalovat. V případě, že vás nevyzve k instalaci nových ovladačů, tak je každopádně doinstalujte z instalačního CD/DVD k vaší nové základní desce. Ve směs vám bude hlavně stačit přeinstalovat Zvuk a Síť. V případě integrované grafické karty samozřejmě i grafickou kartu.
 • Pro lepší funkčnost a komfortnost před vypnutím PC a samotnou výměnou základní desky, doporučuji odinstalovat všechny ovladače, které souvisí se starou základní deskou tj. například chipset, zvuková karta apod.
 • Systém Windows nejspíše bude chtít znovu aktivovat. Ničeho se nelekejte, je to jednoduchý proces!
 • Pokud jste kapku zkušenější uživatel, po výměně základní desky, před nastartováním Windows vlezte do BIOSu a nezapomeňte nastavit správný datum a čas (lépe si přidat třeba deset minut). Pokud je špatný datum a čas tak Windows dává po zásadní změně hardware tři dny na opětovnou aktivaci systému. Jestliže budete mít špatný datum a čas oproti původní základní desce, tak vás to nepustí dál a budete muset nejspíše rovnou aktivovat přes telefon (protože nebudete mít nainstalovaný ovladač sítě). Ale ani aktivace přes telefon není nijak složitá.

16 odpovědí na “Výměna základní desky bez reinstalace Windows”

 1. udělal jsem vše přesně podle návodu ale když jsem vyměnil komponenty a zapnul pc obevi se cerna obrazovka a je tam napsano:

  please select the boot device:
  CD/DVD : TSSTcorp CDVDW SH-224BB

  a potom když stisknu enter tak je tam napsáno:

  No bootable device. Press any key to go back…

  pak stisknu jakekoliv tlacitko a vrati me to zpet na tu prpvni strnu 🙁

  co s tim mám dělat?

  1. Stačí dát do standardu řadiče pevných disků, případně vše v tom celku. Ono si to po zapnutí s novou deskou najde stejně nový hardware. Jde jen o to aby tam nebyl nainstalovaný jiný ovladač, který daná deska nemusí potřebovat. V případě Windows XP bacha v BIOSu na AHCI / IDE kompatibilitu.

 2. Provedl jsem vše podle návodu, viz: výše a dopadlo to dobře. Není třeba znovu windows instalovat. Návod je psán pro XP, ve w7 je to podobné. Ve správci zařízení je třeba odinstalovat všechny řadiče IDE ATA/SATA, dále řadiče zvuku a prostě vše co souvisí s instalací nové desky. Nakonec je třeba nechat řadiče USB pokud máte myš nebo klávesnici USB. Myslím si ale, že je tam můžete klidně nechat.

 3. Dobrý den , já pc vypnul a pak nešlo nastartovat resp zapnout. Po různých zkouškách se došlo k chybě, že odešla deska. Koupil jsem jinou starší, stejný model, jen na konci je jiné označení. Desku jsem vyměnil, naskočí BIOS, po něm vždy naskocily Windows, ted je černá obrazovka a na ní je : disk boot failure, insert system disk and Press Enter

  1. Disk boot failure může značit to, že se něco stalo s diskem. Mohl vám rovněž odejít nebo naopak začíná odcházet a systém zkolaboval. Pak je ještě řešení jestli nová deska nemá nastaveno v BIOS UEFI místo klasického startu Windows. Pak budete muset nejspíše zkusit přeinstalaci. Pokud i pak bude tato chyba vyskakovat, tak to může být skutečně vadným diskem.

Napsat komentář